tajemnicebogow@wp.pl
Zobacz również:

Informacje wstępne
Animizm i szamanizm
Nowe religie

MIT O POWSTANIU ŚWIATA

Mitologia wietnamska tłumaczy zagadkę powstania życia i wszechświata oraz opowiada o najdawniejszych dziejach kraju. Według tamtejszej tradycji, początek rodzajowi ludzkiemu dały: Ptak - symbolizujący życie na ziemi, oraz Smok - reprezentujący życic w wodzie. W późniejszym okresie jako Feniks i Smok stały się symbolami pary cesarskiej.
Święte stworzenia przybrały postać Matki Au Co i Ojca-Smoka (Lac Long Quana). Ze stu jaj, które powstały z ich związku, wykluło się sto dzieci-gigantów. W legendzie znajdujemy mityczne uzasadnienie nazwy Sto Yue (Bach Viet), którą chińscy historycy określali plemiona mieszkające na południe od Jangcy. Polowe, potomstwa Au Co zabrała w góry, a resztą Lac Long Quan na niziny i nad morze. Matka nauczyła dzieci uprawy ryżu, gotowania, hodowli jedwabników i wytwarzania odzieży. Ojciec pokonał potwory morskie i lądowe, przekazując potomkom hart ducha.
W innym micie opowiadającym o powstaniu państwa znajdujemy wiele odniesień do wspólnej (choć wbrew woli Wietów) historii wietnamsko-chińskiej. Legenda głosi mianowicie, że Władca-Smok objął rządy w tym samym czasie gdy na tron wstąpił legendarny twórca państwowości chińskiej, Żółty Cesarz. W ten sposób starano się podkreślić suwerenność i równorzędność wobec Niebiańskiego Imperium. Zależność wasalną Wietnamczyków mit uzasadniał koniecznością wyrażenia szacunku wobec sukcesorów starszego brata, a zalegalizowanie odrębności państwa miało być wyrazem woli praojca, który pragnął, żeby jego młodszy, lecz bardziej kochany syn także uzyskał własną krainę.
Artykuł opracowano na podstawie Wielkiej Historii Świata Educational Oxford, Poznań, 2005, t. V s. 286-287

Powrót do: WietnamStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl