tajemnicebogow@wp.pl


TEOZOFIA

Teozofia (z greckiego "wiedza o Bogu"), doktryna religijno-filozoficzna o charakterze okultystycznym, usiłująca w "naukowy" sposób opracować techniki bezpośredniego jednoczenia się z boskością. Można ją odnaleźć w wielu doktrynach starożytnych, zwłaszcza związanych z gnozą i gnostycyzmem. Teozofia to także zapoczątkowany przez H. Bławatską ruch religijno-filozoficzny, inspirowany wpływami indyjskimi. Zgodnie z jego doktryną możliwy jest bezpośredni kontakt z absolutem i światem duchowym oraz hierarchią istot rządzących całą rzeczywistością. W 1875 H. Bławatska i H. Olcott założyli Towarzystwo Teozoficzne. Bławatska została oskarżona o fałszowanie listów przesyłanych jej jakoby w nadnaturalny sposób przez przebywających w Tybecie mahatmów. Po jej śmierci przewodniczącą Towarzystwa została A. Besant. Współcześnie towarzystwa teozoficzne działają głównie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i w Niemczech. Do teozofii nawiązuje współcześnie New Age.

Nurt teozoficzno-religijny

Teozoficzno-religijny nurt, ogólne określenie odmian teozofii o charakterze nieco bardziej niż ona zinstytucjonalizowanym. Reprezentuje je głównie ruch "nauka chrześcijańska", dysponujący własną prasą i wpływami politycznymi.

Helena Bławatska Pietrowna

Bławatska Helena Pietrowna (1831-1891), spirytystka i teozofka rosyjska. W 1848, porzuciwszy męża, rozpoczęła podróże po świecie. W latach 1851-1858 przebywała w Tybecie, gdzie pobierała nauki u mahatmów (mistrzów) Wielkiego Białego Bractwa, którzy powierzyli jej misję szerzenia ich mądrości. W 1875 w Nowym Jorku wraz z H.S. Olcottem założyła Towarzystwo Teozoficzne. W 1878 przeniosła jego siedzibę do Indii - najpierw do Waranasi, w 1882 do Adyar (przedmieście Madrasu). W 1884 wróciła do Europy, w 1889 zorganizowała w Würzburgu sekcję ezoteryczną Towarzystwa. Na eklektycznę doktrynę Bławatskiej składały się głównie wątki gnostyckie i neoplatońskie, uzupełnione elementami wiedzy tajemnej rozmaitego pochodzenia. Bławatska stworzyła i wydawała pismo The Theosophist (od 1879). Niektóre prace: Isis Unveiled (1877), Nauka tajemna (tom 1-3, 1888, wydanie polskie tom 1-2, 1857), Głos milczenia (1889, wydanie polskie 1913), The Key to Theosophy (1890).
Artykuł opracowano na podstawie Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003

Powrót do: EzoterykaStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl