tajemnicebogow@wp.pl
Zobacz również:

Asyria
Informacje ogólne
Zigguraty
Magia Asyrii

PANTEON BOGÓW SUMERYJSKICH

Bogowie Charakterystyka
An (Anu) ojciec wszystkich bogów; jego imię w języku sumeryjskim oznacza niebo, stąd był on bogiem niboskłonu, władcą wszechświata i pierwszą siłą sprawczą w dzile stworzenia
Damgalnuna bogini ziemi, niegdyś bogini-matka. Składano jej ofiary z ryb. Była także żoną Enkiego.
Dumuzi bóg pasterzy, mąż Inany. Gdy go zmuszono do zastąpienia Inany w świecie podziemnym zmarł, stając się bogiem wegetacji i podziemi. Jego śmierć i zmartwychwstanie świętowano jako dni żałoby i radości. W obrzędzie świętych zaślubin, podczas którego królowie sumeryjscy zaślubiali rytualnie Inanę z bogiem Damuzim utożsamiano samego władcę Sumerii.
Enki bóg podziemnego oceanu wody słodkiej (abzu), który zasilał źródła i rzeki. Enkiego kojarzono z magią, mądrością i sztuką rzemiosła. Enki był synem Ana oraz mężem Damgalnuny. Głównym miejscem jego kultu była E-abzu - świątynia w Eridu - pierwszym mieście. W sztucę przedstawiano go jako siedzącego mężczyznę z długą brodą i wielorożną tiarą. Ma zazwyczaj długą i plisowatą szatę, natomiast z jego ramion wypływają strumienie wody i małe ryby.
Enlil jeden z najważniejszych bogów, władca powietrza. Był synem Ana lub Enkiego. Czczono go szczególnie w Nippur w świątyni E-kur. Przytaczano do niego określenia: Wielka Góra, bądź Król Obcych Krajów, co może świadczyć o jego pochodzeniu z gór Zagros.
Inana Królowa Niebios, bogini walki, miłości, patronująca planecie Wenus. Córka Ana lub Nanny. Czczono ją głównie w Uruk.Prawdopodobnie była żoną Dumuziego, choć nie potwierdzają tego źródła historyczne. Inanę przedstawiano w sztuce jako wojowniczkę w pełnej zbroi, niekiedy uskrzydloną. Czczono ją też w postaci lwa. Z czasem Inana była utożsamiana z babilońską boginią Isztar.
Iszkur bóg burzy, deszczu i wiatru, określany czasem jako bóg powodzi. Czczony był już w okresie wczesnodynastycznym.
Nanna (Sin) bóg księżyca, syn Enlila i Ninlil. Żoną jego była Ningil, z którą miał potomstwo: Utu - boga słońca oraz Inanę. Głównym miejscem kultu Nanny była E-kisz-nugal - świątynia w Ur.
Nansze bogini rybołóstwa morskiego, związana też z wróżbiarstwem, wyjaśnianiem snów czy sprawdzaniem prawidłowości wag i miar. Czczono ją głównie w Siraran w Lagasz. Nansza była córką boga Enki.
Ningirsu był czczony jako Pan Girsu - forma lokalna Ninurty w Lagasz. Na parze kamiennych cylindrów odnaleziono hymn, w któym Ningirsu obiawił się Gudei, prosząc o renowację swojej świątyni. Ningirsu był wojowniczym, któego kojarzono z regulacją kanałów do nawadniania, uprawą roli i wegetacją.
Ningiszzida przedstawiany pod postacią węża bóg wegetacji. Był ojcem boga Dumuzjego. Jednocześnie stanowił bóstwo świata podziemnego. Gudea - władca Lagasz uznawał Ningiszzidę za swoje opiekuńcze bóstwo.
Ninhursag matka bogów oraz bogini ziemi. Była symbolem źródła wszelkiego życia, a zwłaszcza płodności ziemi. Miejscem jej kultu była świątynia E-mah w Adab.
Ninlil miłosierna matka, żona Enlila. Była boginią dobroczynną i łaskawą. W młodości została zgwałcona przez Enlila, za co ten został wykluczony z boskiej siedziby. Historię tą opowiada odnaleziony poemat sumeryjski.
Ninurta był bogiem południowego wiatru, a także burz, obfitych deszczy z piorunami, polowania i wojny. Ninurta był synem Enlila, stąd czczono go głównie w Nippur.
Utu bóg słońca utożsamiany z akadyjskim Szamaszem. Kojarzony z powracającym światłem słonecznym odpowiadał za prawidłową wegetację roślin. Utu był synem Nanny i Ningal. Był bogiem prawdy sprawiedliwości, wróżbiarstwa i prawa. Czczono go głównie w Larsa i Sappir w świątyni E-babbar zwanej Białym Domem.
Nintur patronka kobiet ciężarnych oraz roślinności uśpionej w czasie zimy
Ereszkigal bogini świata podziemnego i śmierci
Tiamat bogini morza, matka bogów
Tabelę opracowano na podstawie Wielkiej Historii Świata Educational Oxford, Poznań, 2005 t. 1, s. 166-170

Powrót do: SumeriaStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl