tajemnicebogow@wp.pl
Zobacz również:

Sumeria
Bogowie Sumerii
Mity Sumerii
Święta Sumerii

SUMERIA - INFORMACJE OGÓLNE

Wierzenia mieszkańców Sumeru oparte były na kulcie sił przyrody i ciał niebieskich. Sumeryjska religia ukształtowała się ostatecznie w III tysiącleciu p.n.e. i powstała z połączenia kultów charakterystycznych dla poszczególnych państw-miast.
Mitologię, wizję świata, kosmologię i kosmogonię zrekonstruowano (XIX-XX w.) na podstawie zachowanych na tabliczkach klinowych sumeryjskich tekstów religijnych.
Według Sumerów świat powstał dzięki interwencji nieśmiertelnych i przedwiecznych bogów-stworzycieli: An - "niebo" i Ki - "ziemia". Z nich narodził się bóg atmosfery Enlil ("pan powietrza"), który utworzył z ciał rodziców płaską ziemię i nad nią sklepienie niebieskie. Enki, bóg mądrości, trzeci z bóstw-stworzycieli, ukształtował ziemię według planów Enlila. Do stworzycieli zaliczano też Ninhrusang (pierwotna Ki) - małżonkę An, matkę wszystkich stworzeń. Powstały też, z atmosfery i ziemi, Utu ("słońce"), Nanna ("księżyc"), Inanna (planeta Wenus).
Wielką rolę w sumeryjskiej religii odgrywał kult płodności – między innymi sakralna prostytucja.
Wiele sumeryjskich koncepcji kosmogonicznych weszło do religii semickich (ulepienie człowieka z gliny, pojęcie grzechu, życie pozagrobowe, badanie woli bogów przez magię i wróżbiarstwo). Wyobrażenia te przeniesione zostały do religii Greków, Etrusków i Rzymian.
Hasło opracowano na podstawie Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003

Powrót do: SumeriaStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl