tajemnicebogow@wp.pl


PIRAMIDA CHEFRENA

Piramida Chefrena zbudowana została prawdopodobnie przez faraona Chefrena (Chafre), który był jednym z synów Cheopsa. Budowę piramidy datuje się na około 2550 rok p.n.e. Piramida Chefrena posiada najlepiej zachowany kompleks grobowy wśród wszystkich piramid znajdujących się w Giza.

Pierwotnie wymiary piramidy wynosiły 145,5 metra wysokości. Jej kwadratowa podstawa miała bok długości 215,5 metra, zaś kąt nachylenia ścian bocznych wynosił 53°10'. Dolna świątynia dawniej zwana Świątynią Sfinksa została odkopana w 1853 roku. Jej wnętrze zbudowane jest z wapienia i czerwonego granitu. Kamienne filary posiadające kwadratowy przekrój podtrzymują architrawy.

Piramida Chefrena posiada dwa wejścia. Obydwa usytuowane są od strony północnej. Jedno z nich znajduje się na wysokości 11 metrów od ziemi, natomiast drugie występuje na poziomie terenu kilka metrów od piramidy.

Korytarze piramidy prowadzą do poziomego przejścia, kończącego się grobową komorą. Dolna część piramidy została wykuta w pierwotnej skale, natomiast górna część oraz strop nazywany namiotowym znajdują się wewnątrz rdzenia piramidy. W końcu komory został wpuszczony w podłogę sarkofag. Został on wykonany z zachwycająco polerowanego granitu.

Na ścianie południowej komory, zostało umieszczone nazwisko badacza i rok odkrycia - Belzoni, 1818.
Fotografia pochodzi z Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003


Powrót do: Piramidy egipskie
Powrót do: EgiptStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl