tajemnicebogow@wp.pl


ALEKSANDRIA

Aleksandria to miasto w północnym Egipcie, położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto założone zostało w 332 p.n.e. przez Aleksandra Macedońskiego (Wielkiego, według projektu Dejnokratesa, który opierał się na planie Hippodamosa z Miletu. Od 311 p.n.e. Aleksandria była stolicą państwa ptolemejskiego. Była też jednym z największych centrów życia umysłowego i kulturalnego w czasach starożytnych. Jednocześnie stanowiła największe miasto śródziemnomorskie. Aleksandria była także ośrodkiem religijnym bóstwa Serapisa. Znajduje się tu m.in. pałac królewski, Biblioteka Aleksandryjska, grobowiec Aleksandra Wielkiego (Soma), Musejon, świątynie, a także legendarna latarnia morska na Faros oraz dwa porty.

Od 30 p.n.e., kiedy Egipt został włączony do Rzymu, Aleksandria stała się stolicą prowincji i drugim miastem państwa, mającym za czasów panowania Oktawiana Augusta około 1 mln mieszkańców. W okresie III i IV wieku Aleksandria przeżywała znaczne trudności gospodarcze. Oprócz tego ogarnęły ją zamieszki narodowościowe głównie na tle religijnym. Od IV wieku stała się też siedzibą chrześcijańskich patriarchów oraz ośrodkiem teologicznych nauk. W czasach bizantyjskich miasto pozostało istotnym ośrodkiem administracji. Rozwijał się tu handel, aż do czasów jej zdobycia w 641 roku przez Arabów.

Do głównych zabytków Aleksandrii należą m.in. datowane na I wiek p.n.e. Cezareum z dwoma egipskimi obeliskami oraz tzw. Igłami Kleopatry, które obecnie znajdują się w Nowym Jorku i Londynie. Inny zabytek stanowi świątynia Serapisa i Izydy pochodząca z okresu 221-203 p.n.e. Prace archeologiczne pozwoliły również na odkrycie Serapeum z okresu 285-246 p.n.e. z tzw. kolumną Pompejusza pochodząca z 297 roku n.e. W Aleksandrii znajdują się liczne greckie nekropoli hellenistyczne, które zostały wykute w skałach. Można wymienić tu m.in. Szatbi, Mustafa Pasza, Hadra, Anfuszi czy też Wardian. Odkryto ponadto podziemną cysternę An-Nabih z późnego antyku i rzymskie katakumby datowane na I-III wiek. W 1960 roku na Kom el-Dikka polscy archeolodzy dokonali odkrycia rzymskich łaźni oraz jedynego rzymskiego teatru w Egipcie pochodzącego z III-IV wieku.
Fotografia pochodzi z Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003

Powrót do: EgiptStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl