tajemnicebogow@wp.pl


TEBY

Teby to staroegipskie miasto w Górnym Egipcie nad Nilem. Teby były stolicą Egiptu w czasach panowania XI dynastii, czyli około 2133-1991 p.n.e., a także XVIII dynastii, czyli około 1567-1320 p.n.e. i częściowo podczas XX dynastii (około 1200-1085 p.n.e.). Od czasów Nowego Państwa (1567-1085 p.n.e.) i w Epoce Późnej (ok. 730-330 p.n.e.) jeden z najważniejszych centrów politycznych, kulturalnych i religijnych (sanktuarium Montu i Amona).

Za panowania XXII i XXIII dynastii (ok. 935-730 p.n.e.) rezydencja arcykapłana Amona, którego władzy podlegał Górny Egipt. Większa część miasta (Karnak, Luksor) leżała na prawym brzegu Nilu. Na lewym (Teby Zachodnie) znajdowały się pałace królów, świątynie grobowe i nekropole. Upadek Teb spowodowało zdobycie miasta przez faraona Pianchiego w 725 p.n.e. i przez Asyryjczyków w 668 p.n.e.

W epoce greckiej i rzymskiej miasto przekształciło się w ośrodek prowincjonalny. Przestało istnieć w początkach naszej ery. Wśród starożytnych zabytków znajdują się na terenie miasta olbrzymie zespoły sakralnej architektury odkryte przez C. Sicarda, który zidentyfikował ruiny na podstawie dawnych opisów.
Fotografia pochodzi z Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003;

Powrót do: EgiptStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl