tajemnicebogow@wp.pl


SAKKARA

Sakkara to miejscowość w Egipcie na południe od Kairu, położona między Gizą, a Dahszur. Sakkara stanowi najstarszą część memfickiej nekropoli. Prawdopodobnie było to miejsce kultu Sokarisa, na co wskazuje nazwa miasta. W Sakkarze znajdują się liczne mastaby pochodzące z okresu I i II dynastii, czyli około XXXI-XXVII wieku p.n.e. Mastaby te należały niegdyś do władców egipskich - Horusa Aha, Dena, Dżera, Ka czy też królowej Merneit. W XXVII wieku p.n.e. powstał tu także monumentalny grobowy kompleks Dżesera pochodzący z III dynastii i zaprojektowany przez faraona Imhotepa.

Za czasów V dynastii, czyli około 2498-2345 p.n.e. zostały tu zbudowane piramidy: Userkafa, Dżedkare Isesi i Wenisa (Unasa). Zniszczone piramidy królów VI dynastii: Tetiego, Pepiego I, Merenre, Pepiego II pochodzą z XXIV-XXII w. p.n.e. W późniejszym okresie powstały tu także piramidy Ibiego, pochodzące z XXII wieku p.n.e. oraz trzech władców pochodzących z XIII dynastii, czyli około XVIII-XVII wieku p.n.e.

W okresie Nowego Państwa, czyli XVI-XI wieku p.n.e. Sakkara nadal funkcjonowała. W jednym z prywatnych grobów odnaleziono m.in. tablicę z Sakkary, stanowiącą ważny dokument chronologiczny. Zawierała bowiem spis władców egipskich od Miebisa począwszy, a na Ramzesie II skończywszy. Za czasów Amenhotepa III, czyli około XV-XIV wieku p.n.e. w Sakkarze założono Serapeum, natomiast w czasach koptyjskich (III-VII wiek) na terenie nekropoli wybudowano klasztor św. Jeremiasza. Dziś pozostały po nim jedynie ruiny. Prace archeologiczne, trwają w Sakkarze od początków XIX wieku. W 1920 roku odrestaurowano kompleks schodkowej piramidy i odkryto cmentarzyska świętych ibisów.
Fotografia pochodzi z Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003;

Powrót do: EgiptStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl