tajemnicebogow@wp.pl


ABU SIMBEL

Abu Simbel to miejscowość w Egipcie południowym. Położona jest ona 280 km od Asuanu, przy granicy z Sudanem. Obecnie zatopiona jest przez Jezioro Nasera, gdzie znajdują się dwie skalne świątynie. Świątynie te wykute zostały w zboczu góry jeszcze w czasach Ramzesa II Wielkiego, czyli w XIII wieku p.n.e. Świątynie te zostały odkryte w 1813 roku przez szwajcarskiego podróżnika J.L. Burckhardta. Większa z nich została poświęcona Ptahowi, Amonowi-Re, Horachte oraz ubóstwionemu faraonowi Ramzesowi II, natomiast mniejsza to świątynia bogini Hathor i królowej Nefertari.


Fasadę pierwszej ze świątyń ozdabiają cztery, olbrzymiej wielkości (około 20 metrów) posągi Ramzesa w pozycji siedzącej. Ściany zdobią natomiast malowane reliefy przedstawiające sceny militarne. Upamiętniają one sukcesy władcy m.in. w bitwie pod Kadesz. Wejście do świątyni usytuowane zostało tak, by dwukrotnie w roku promienie wschodzącego słońca rzucały światło na posągi bóstw usytuowane w głębi sanktuarium. Przy mniejszej fasadzie świątyni znajduje się sześć stojących posągów przedstawiających króla i królową, mające 10 metrów wysokości. Od 1961 roku, w związku z budową Wielkiej Tamy Asuańskiej, świątynie w Abu Simbel zostały uratowane przed zalaniem wodami Nilu.

Rekonstrukcja zabytków odbywała się do 1968 roku. Wszystkie prace wykonywane były pod patronatem międzynarodowego komitetu UNESCO kierowanego przez K. Michałowskiego.
Fotografia pochodzi z Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej PWN, edycja 2003

Powrót do: EgiptStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl