tajemnicebogow@wp.pl
Zobacz również:

Babilonia
Informacje ogólne
Babilon
Religia Babilonii
Mity Babilonii
Echa w Biblii
Ewolucja bogów

PANTEON BOGÓW BABILOŃSKICH

Bogowie Charakterystyka
Adad babilońsko-asyryjski bóg zjawisk atmosferycznych: burz i deszczu. Czczono go głównie w Aszur i Halab.
Anu Pan nieba, król bogów, zamieszkujący niebiosa. Czczony był głównie w Uruk, później także w Aszur.
Ea babiloński władca oceanu wód słodkich Apsu. Był bogiem mądrości i magii, a także ojcem Marduka.
Isztar babilońsko-asyryjska wojownicza bogini, utożsamiana z sumeryjską Inaną, później także z Wenus. W okresie nowobabilońskim przedstawiana była jako naga kobieta ze skrzydłami i tiarą.
Kingu w babilońskim micie "Enuma elisz" drugi małżonek Tiamat. Z jego krwi zmieszanej z gliną powstał człowiek.
Marduk narodowy bóg i opiekun Babilonu. Był bóstwem słońca wiosennego, zaklęć i wróżb. Jednocześnie był synem boga Ea. Miejscami jego kultu były świątynie Esagila i Etemenanki w Babilonie. Kult Marduka w skrajnej formie można nazwać pramonoteizmem.
Nabu babiloński bóg sztuki pisarskiej, opiekun pisarzy. Był synem Marduka i Sarpanitu oraz małżonkiem bogini Taszmetum. Czczony był szczególnie w okresie nowobabilońskim. Miejscem jego kultu była świątynia Ezida w Borsippie koło Babilonu.
Nergal bóg uważany za małżonka Ereszkigal, królowej świata podziemnego. Łączony był z pożarami, upałami i plagami. MIejscem jego kultu była świątynia E-meslam w Kutu.
Sarpanitu babilońska bogini. Była małżonką Marduka i matką boga Nabu.
Sin staroakadyjski Suen. Babiloński bóg księżyca, ojciec boga słońca Szamasza i bogini planety Wenus - Isztar. Miejscem jego kultu były Ur, Aszur i Harran.
Szamasz babiloński bóg słońca, opiekun sprawiedliwości i wróżbiarstwa. Obok Inany i Marduka najczęściej czczony modlitwami. Był synem boga księżyca Sina. Utożsamiany był też z sumeryjskim bogiem Utu. Czczony był głównie w Sippar, Larsa i Aszur.
Tiamat babilońska bogini przedstawiana pod postacią smoka. Była władczynią słonego oceanu. Stanowiła też prabóstwo. Według mitu "Enuma elisz" została pokonana przez Marduka, któy z jej ciała stworzył niebo i ziemię.
Tabelę opracowano na podstawie Wielkiej Historii Świata Educational Oxford, Poznań, 2005 t. 1, s. 166-170

Powrót do: BabiloniaStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl